Campaign Donors 2019

CEU alumni and friends around the world have taken action - and made a real impact - by supporting their University via the Alumni Campaign. See below for names of those who have contributed this year. Don't see your name? Make your gift today, join your fellow alums and be recognized! 

Curious about what those icons aside certain names mean? Check the Alumni Donor Societies page to find out!

Class of 1992

Katerina Burgerova (Czech Republic, ENVS)    
Helen Reed (USA, ARTH)

Class of 1993

Jaroslav Burger (Czech Republic, ENVS)    
Istvan Kosztolanyi (Hungary, ENVS)
Corina Popescu (Romania, ECON)    
Alexey Telitsyn (Russian Federation, IMCE)
Eva Vrbova (Czech Republic, SOCI)

Class of 1994

Biljana Bakic-Pawlak (Serbia, LEGS)    
Serdiu Botezatu (Moldova, ECON)    
Olga Chernishova (Russian Federation, LEGS)         
Mircea Eladi (Moldova, ENVS)
Martin Elbel (Czech Republic, MEDS)
Borislav Grgin (Croatia, MEDS)
Castilia Manea-Grigin (Romania, MEDS)
Ryszard Grzesik (Poland, MEDS)
Tibor Hledik (Czech Republic, ECON)    
Radoslav Ionkov (Bulgaria, LEGS)
Ausra Jurkeviciute (Lithuania, ENVS)    
Damir Karbic (Croatia, MEDS)    
Juhan Kreem (Estonia, MEDS)    
Suzana Lecek (Croatia, HIST
)    

Maya Petrova-Taneva (Bulgaria, MEDS)

Class of 1995

Mirko Djordjevic (Serbia, LEGS)    
Ekaterine Gureshidze (Georgia, LEGS)
Heather Iliff (USA, POLS)
Dragan Stavljanin (Serbia, IRES)

Class of 1996

Oksana Furs-Kunchenko (Ukraine, HIST)
Vladimir Pavic (Serbia, LEGS)

Class of 1997

Vladimir Baranov (Russian Federation, MEDS)
Tomasz Dubij (Poland, LEGS)
Nana Janashia (Georgia, ENVS)     
Emilia Jamroziak (Poland, MEDS
)    
Lorenz Kasch (Germany, ECON)
Noemi Mihaly (Romania, LEGS)
Mária Pakucs (Romania, MEDS)
Maria Roxana Radulescu (Romania, ECON)
Ondrej Simek (Chech Republic, IRES)
Giel Verbeeck (Netherlands, ECON)    
Roman Zhuk (Ukraine, ECON)

Class of 1998

Stanko Andric (Croatia, MEDS)
Tomas Andriuskevicius (Lithuania, ECON)    

Ruslanas Bronikovas (Lithuania, LEGS)    
Margaret Dimitrova-Draganova (Bulgaria, MEDS)
Mindia Gadaevi (Georgia, ECON)
Jakub Leps (Czech Republic, POLS)    
Matjaz Malgaj (Slovenia, LEGS)    
Barnabas Malnay (Hungary, POLS)
Jahor Novikau (Belarus, IRES)     
Taida Sarkinovic (Bosna and Herzegovina, LEGS)
Katarina Staronova (Slovakia, IRES)
Jiri Svarc (Czech Republic, IRES)          
Dangis Verseckas (Lithuania, MEDS)

Class of 1999

Davor Babic (Croatia, LEGS)
Mihai Babilon (Romania, IMCE)
Haroldas Brozaitis (Lithuania, IRES)
Nevena Ivanovic (Serbia, GENS)    
Aigul Keijzer (Kazakhstan, ENVS)
Alexander Kobrisov (Russian Federation, IMCE)
Maria-Magdolna Lupescu (Romania, MEDS)
Jozo Niskota (Croatia, POLS)
Mihail Samnaliev (Bulgaria, ENVS)

Class of 2000

Alphia Abdikeeva (Russian Federation, LEGS)     
Helmuts Azacis (Latvia, ECON)
Yulia Bhonsle (Russian Federation, NATI)
Przemyslaw Bobak (Poland, NATI)
Asel Doranova (Kyrgyzstan, ENVS)
Antonin Kalous (Czech Republic, MEDS)
Gizella Lopusanszky (Hungary, LEGS)
Margarita Poromanska (Bulgaria, ENVS)
Igor Prochazka (Croatia, SEES)
Brent Ranalli (USA, ENVS)
Lusine Sahakyan (Armenia, POLS)
Zhanna Serdyukova (Russian Federation, ENVS)
Katherine Sorrels (USA, HIST)
Blerina Vila (Albania, LEGS)     

Class of 2001

Gusztav Bacher (Hungary, LEGS)   
Anca Bejan (Romania, ENVS)
Daria Dergacheva (Russian Federation, SOCI)
Renata Konikova (Slovakia, LEGS)
Anu Mand (Estonia, MEDS)
Ines Matijevic-Papulin (Serbia, LEGS)
Peter Simko (Hungary, LEGS)

Class of 2002

Peter Banyó (Hungary, MEDS)
David Kitzinger (Hungary, POLS)
Magdalena Koleva (Bulgaria, IRES)     
Roland Kovats (Hungary, POLS)
Mark Laszlo-Herbert (Hungary, HIST)
Gierde Mickunaite (Lithuania, MEDS)
Vadim Pak (Russian Federation, LEGS)
Zlatko Samardziev (Macedonia, ENVS)     
Rita Szudoczky (Hungary, LEGS)
Igor Tchoulba (Belarus, ENVS)
Oleksandr Vodyannikov (Ukraine, LEGS)

Class of 2003

Irena Bozadjieva (Bulgaria, IRES)
Daniel Chamberlain (USA, POLS)    
Benedek Lang (Hungary, MEDS)

Dina Levit (Russian Federation, ECON)
Olga Maksymenko (Ukraine, POLS)
Ekaterina Solomina (Russian Federation, IRES)
Nick Zubanov (Russian Federation, ECON)

Class of 2004

Jelena Besedic (Croatia, LEGS)
Radana Brabnikova (Czech Republic, LEGS)
Mihai Copaciu (Romania, ECON)         
Martin Dorazil (Czech Republic, LEGS)
Cosmin Popa-Gorjanu (Romania, MEDS)
Zrinka Nikolic Jakus (Croatia, MEDS)
Ivana Strilkova Lanningan (Czech Republic, GENS)
Marjolein Lem (Netherlands, IRES)
Levan Nanobashvili (Georgia, LEGS)
Alexandar Nikolov (Bulgaria, MEDS)
Daniyar Serikov (Kazakhstan, IRES)        
Jasmina Trajkovski (Macedonia, BUSI)
Leila Tanayeva (Kazakhstan, LEGS)
Sabra Wormington (USA, IRES)
Jeffery Wormington (USA, IRES)

Class of 2005

Andriy Chybisov (Ukraine, HIST)
Ana Izvorska (Bulgaria, NATI)    

Andris Kotans (Latvia, ECON)      
Piret Kuldna (Estonia, ENVS)     
Lubomir Majercik (Czech Republic, LEGS)    
Malgorzata Miazek (Poland, GENS)
Anna Osinska Cocker (Poland, LEGS)    
Amir Salkanovic (Bosna and Herzegovina, HIST)

Michal Sedlacko (Slovakia, ENVS)
Elitsa Stefanova-Stancheva (Bulgaria, SEP)
Simona Szakacs-Behling (Romania, SOCL)
Lilla Szalmas (Hungary, POLS)
Vladimir Todorakov (Bulgaria, POLS)    

Class of 2006

Esen Alieva (Bulgaria, POLS)
Evgenia Ilnitskaya (Russian Federation, GENS)
Peter Jedinak (Slovakia, LEGS)    
Andrey Kolokolnikov (Russian Federation, ECON)    
Natela Mshvidobadze (Georgia, ECON)
Elena Prohnitchi (Moldova, POLS)     
Ralica Starcheva (Bulgaria, ECON)    
Bence Szasz (Hungary, ECON)    
Piotr Zubin (Poland, IRES)    

Class of 2007

Linda Austere (Latvia, DPP)
Tomas Buchta (Slovakia, LEGS)
Cristian-Nicolae Gașpar (Romania, MEDS)
Armen Ghalumyan (Armenia, BUSI)
Rodica Moroi Guisset (Moldova, IRES)
David Jijelava (Geaorgia, POLS)
Cristina Radulea (Romania, DPP)
Olga Romanova-Osinovskaia (Russian Federation, GENS)
Azar Sagiyev (Azerbaijan, ENVS)

Class of 2008

Evgeniya Egupova (Russian Federation, POLS)
Eva Ferlez (Slovenia, PHIL)
Reka Forrai (Romania, MEDS)
Kateryna Hvozdova (Ukraine, ECON)
Edit Kalman (Hungary, SOCI)
Nurangiz Khodzharova (Russian Federation, IRES)     
Filip Kijowski (Poland, LEGS
)    
Mihaela Neagu (Romania, ECON)    

Natalya Novokreshchenova (Russian Federation, LEGS)
Satyender Parihar (India, BUSI)
Alexander Romanov (Russian Federation, ENVS)
Zuzana Sikova (Czech Republic, IRES)
Maria Smozhenkova (Russian Federation, BUSI)    
David Tuchenhagen (Germany, BUSI)

Class of 2009

Sarah Kasande Kihika (Uganda, LEGS)
Maya Koleva (Bulgaria, DPP)
Matej Kurian (Slovakia, POLS)    
Ana Medarska - Lazova (Macedonia, LEGS)
Ada Paprocka (Poland, LEGS)
Ioana Puscas (Romania, IRES)
Ildiko Rozembersky (USA, IRES)
Denis Sharapenko (Russian Federation, ECON)
Neculai Cristian Surubaru (Romania, IRES)
Natalia Timus (Moldova, POLS)
Milan Zvara (Slovakia, IRES)

Class of 2010

Peter Bokody (Hungary, MEDS)
Marina Cernov (Moldova, ECON)    
Gabriela-Rebeca Dan (Romania, LEGS)
Nico Degenkolb (Germany, IRES)
Ekaterine Gejadze (Georgia, GENS)
Stanislava Kuzmova (Slovakia, MEDS)
Orsolya Rethelyi (Hungary, MEDS)
Diana Sabluk (Ukraine, IRES)
Mikheil Shavtvaladze (Georgia, POLS)
Andras Vadas (Hungary, MEDS)

Class of 2011

Radu Atanasiu (Romania, BUSI)
Katalin Dobias (Hungary, LEGS)
Maria Falina (Russian Federation, HIST)
János Kocsány (Hungary, BUSI)
Rashad Mehbaliyev (Azerbaijan, ECON)
Artem Shostaj (Ukraine, ECON)    
Sergey Sibirtsev (Russian Federation, IRES)
Martin Šik (Czech Republic, DPP)    
Austeja Trinkunaite (Lithuania, POLS
)    

Marcela Veselkova (Slovakia, IRES)

Class of 2012

Ria Bilic (Croatia, POLS)
Natalija Bitiukova (Lithuania, LEGS)
Andrea Cordas (Croatia, IRES)
Jovan Crnogorcevic (Serbia, LEGS)
Janos Divenyi (Hungary, ECON)
Brian Fabo (Slovakia, POLS)    
Marcelo Facchina (Brazil, DPP)
Snezana Ilic-Nagy (Serbia, ECON)
Eva Kapustova (Slovakia, LEGS)
Leela Koenig (Netherlands, POLS)
Katarina Kraljic (Croatia, HIME)
Andrej Zabrodsky (Ukraine, BUSI)

Class of 2013

Julian Adam (Germany, ECON)
Ivan Andrus (USA, MATH)
Yan Chu (China, MATH)
Yazmin Morlet Corti (Mexico, POLS)    
Miguel Galdiz (Argentina, DPP)
Tatsiana Kliatskova (Belarus, ECON)
Tamas Kubassek (Hungary, LEGS)
Dmitry Kuznetsov (Russian Federation, LEGS)
George Matei (Romania, BUSI)
Ljiljana Pantovic (Serbia, GENS)
Guido Pfrimmer (France, BUSI)
Maryna Shevtsova (Ukraine, GENS)
Magdolna Szilágyi (Hungary, MEDS)
Katrin Tomova (Bulgaria, ENVS)
Allan Vissor (Estonia, IRES)
Ivan Vovkanych (Ukraine, ECON)
Eszter Weinberger (Hungary, NATI)

Class of 2014

Eniko Farkas (Hungary, NATI)
Agnes Flora (Romania, MEDS)
Andras Hann (Hungary, ECON)
Gergely Kemecsei (Hungary, LEGS)
Miljan Mimic (Serbia, LEGS)
Sejla Mujan (Bosnia and Herzegovina, LEGS)
Aaron Perry (USA, ENVS)
James Plumtree (UK, MEDS)
Henriette Stöber (Germany, DPP)
Iva Todorova (Bulgaria, ECON)

Class of 2015

Stefan Catrina (Romania, ECON)
Zehua Fan (China, LEGS)
Dragana Krunic (Serbia, POLS)
Marton Lukacs (Hungary, ECON)
Marko Mecar (Croatia, LEGS)
Krisztina Perlaky-Toth (Hungary, ECON)    
Zivile Stubryte (Lithuania, LEGS)
Peter Szocs (Romania, MEDS)
Andrija Visic (Croatia, SPP)    
Yuxin Wang (China, SPP)

Class of 2016

Gergo Batiz (Hungary, ECON)
Katarina Belic (Serbia, POLS)
Elena Cernov (Moldova, ENVS)
Anastasiia Filipiuk (Ukraine, LEGS)
Jelena Jovanovic (Serbia, HIST)
Leander Ketelhodt (Germany, ENVS)
Biljana Lalic (Croatia, NATI)    
Janos Meszaros (Hungary, BUSI)    
Goran Miljan (Croatia, HIST)
Mile Misic (Bosnia and Herzegovina, ENVS)
Costea Nicusor (Romania, MATH)
Sara Pendjer (Serbia, LEGS)    
Giorgi Sulkhanishvili (Georgia, LEGS)
Ilana Ullman (USA, SPP)

Class of 2017

Mira Alexander (Germany, SPP)
Mark Minh Bui (Vietnam, SPP)    
Esther Mary Calvo (Philippines, POLS)
Dominic Dougherty (USA, INTR)    
Santwana Dwivedy (India, LEGS)
Mihaela Groza (Romania, CHSP)
Mastona Khalilova (Tajikistan, SPP)
Dane Miller (USA, HIME)    
Daniel Penev (Bulgaria, INTR)
Avraham Sahagian (Jordan, POLS)
Sai Siddhartha (India, ENVS)
Elisa Totino (Italy, SPP)

Class of 2018

Vinicius Gorczeski (Brazil, SPP)
Nikki Jimeno (Philippines, LEGS)
Gergely Kinizsi (Hungary, ECBS)
Anita Lazurko (Canada, ENVS)
Mohini Mehta (India, SOCI)
Luka Mihajlovic (Serbia, LEGS)
Milica Nesic (Serbia, LEGS)
Heather Pennington (USA, GENS)
Maad Sharaf (Yemen, SPP)
Marton Szegedi (Hungary, LEGS)

Class of 2019

Benjamin Dug (Bosnia and Herzegovina, ECON)
Benedek Farkas (Hungary, SPP)
Mario Kajan (Slovakia, POLS)
Alexandros Kolokas (Greece, SPP)
Djordje Markovic (Serbia, LEGS)
Stefan Mihajlovic (Serbia, MATHS)
Camila Ordorica (Mexico, GENS)
Mridul Pareek (India, ENVS)
Luis De La Pena (Colombia, HIST)
Victor Rotari (Moldova, SPP)
Tatiana Shaw (Russian Federation, SPP)
Zdravko Veljanov (Macedonia, POLS)
Anais Voski (Hungary, Canada, Turkey, ENVS)
Vukan Vujic (Serbia, ECBS)
Samten Yeshi (Bhutan, CHSP)

Faculty

Wolfgang Reinicke (Germany, SPP)