Campaign Donors 2021

CEU alumni and friends around the world have taken action - and made a real impact - by supporting their University via the Alumni Campaign. See below for names of those who have contributed this year. Don't see your name? Make your gift today, join your fellow alums and be recognized! 

Curious about what those icons aside certain names mean? Check the Alumni Donor Societies page to find out!

Class of 1992

Jaroslav Burger (Czech Republic, ENVS)     
Andras Sipos (Hungary, HIST)    

Class of 1993

Tatyana Matiyasevich (Russian Federation, ECON)    
Corina Popescu (Romania, ECON)    
Martin Svalbach (Czech Republic, ECON)    

Class of 1994

Serghei Botezatu (Moldova, ECON)
Tibor Hledik (Czech Republic, ECON)    
Ausra Jurkeviciute (Lithuania, ENVS)    
Damir Karbic (Croatia, MEDS)    
Mikhail Medalie (Russian Federation, ENVS)     

Class of 1995

Mirko Djordjevic (Serbia, LEGS)    
Constantine Dmitriev (Russian Federation, IRES)
Eric Schmelling (USA, POLS)    

Bojan Todosijevic (Serbia, SOCI)

Class of 1996

Helena Zhidkova (Russian Federation, HIST)
Maciej Madalinski (Poland, IRES '96)    

Class of 1997

Paul Benjamin (United Kingdom, IRES)    
Zorana Gajic (Serbia, POLS)    
Anna Giedrys (Poland, IRES)    

Alexei Ionascu (Moldova, POLS)
Emilia Jamroziak (Poland, MEDS)    
Maria Pakucs (Romania, MEDS)    

Alan Renwick (United Kingdom, POLS)    
Zulfia Sabirova (Uzbekistan, GENS)    
Giel Verbeeck (Netherlands, ECON)    

Class of 1998

Tomas Andriuskevicius (Lithuania, ECON)    
Jerzy Celichowski (Hungary, IRES)    
Tatiana Chepel (Russian Federation, SOCI)
Altin Ilirjani (Albania, POLS)
Nikola Jekic (Serbia, LEGS)
Rustis Kamuntavicius (Lithuania, HIST)    

Izabela Karpowicz (Croatia, ECON)    
Jakub Leps (Czech Republic, POLS '98)    
Tatjana Lukic (Serbia, ECON)

Aleksandr Lustov (Russian Federation, LEGS)
Olga Serebryanaya (Russian Federation, POLS)   
Jiri Svarc (Czech Republic, IRES)    

Class of 1999

Sandijs Abolins-Abols (Latvia, IMCE)
Bojan Aleksov (Serbia, HIST)    
Mihai Babilon (Romania, IMCE)    

Agne Dobranskyte-Niskota (Lithuania, ENVS)    

Larisa Grujic (Croatia, ENVS)
Garik Hayrapetyan (Armenia, POLS)
Nevena Ivanovic (Serbia, GENS)    
Marta Lejkowski (Poland, ENVS)    

Jozo Niskota (Croatia, POLS)    

Class of 2000

Alphia Abdikeeva (Russian Federation, LEGS)    
Helmut Azacis (Latvia, ECON '00)    

Asel Doranova (Kygyzstan, ENVS '00)    

Peter Grishin (Russian Federation, ECON)    
Antonin Kalous (Czech Republic, MEDS)
Igor Prochazka (Croatia, SEES)    

Blerina Vila (Albania, LEGS)    

Class of 2001

Gusztav Bacher (Hungary, LEGS)    
Anu Mand (Estonia, MEDS)

Dalibor Nicz (Slovakia, GENS)    
Rita Szudoczky (Hungary, LEGS)    

Class of 2002

Veaceslav Balan (Moldova, LEGS)
Filip Franek (Czech Republic, NATI)
Anna Markina (Estonia, SOCI)    

Anu Mataga (Estonia, LEGS)   
Zvonimir Mataga (Croatia, LEGS)   
Goce Smilevski (North Macedonia, GENS)
Peter Levente Szocs (Romania, MEDS)    

Class of 2003

Natalia Bayurova (Russian Federation, LEGS)
Dragan Psodorov (Serbia, LEGS)
Nick Zubanov (Russian Federation, ECON)    

Class of 2004

Ioana Atasiei (Romania, LEGS)    
Radana Brabnikova (Czech Republic, LEGS '04)    

Yuliya Guseva (Russian Federation, POLS)
Anna Kanshieva (Russian Federation, ENVS)    
Tomina Saveanu (Romania, SOCL)
Xenia Shevnina (Russian Federation, POLS)    
Maria Simeonova Temelkova (Bulgaria, BUSI)

Class of 2005

Armin Haeberle (Germany, POLS)    
Lubomir Majercik (Czech Republic, LEGS)    

Olga Puhareva (Belarus, LEGS)
Alice Szczepanikova (Czech Republic, GENS)

Class of 2006

Vojin Draskoci (Serbia, LEGS)    
Dmitry Endovitskiy (Russian Federation, ECON)    
Kiril Nestorovski (Macedonia, IRES)    

Marta Schmale (Hungary, BUSI)
Bence Szasz (Hungary, ECON)    
Piotr Zubin (Poland, IRES '06)     

Class of 2007

Adrien Elleboudt (Belgium, IRES)
Jacob Freedman (USA, IRES)
Sanida Kikic (USA, IRES)
Lukas Lixinski (Brazil, LEGS)
Martin Schmidt (Germany, ECON)

Class of 2008

Evgeniya Egupova (Russian Federation, POLS)   
Mihaela Neagu (Romania, ECON)     
Ilona Panurco (Moldova, LEGS)
Daniel Pop (Romania, POLS)
Maryna Yaroshchuk (Ukraine, IRES)

Class of 2010

Marina Cernov (Moldova, ECON)    
Margarita Klochkova (Russian Federation, POLS)
Alina Nastasoiu (Romania, ECON)
Katarina Poliakova (Slovakia, LEGS)    

Class of 2011

Shane Branon (USA, POLS)

Class of 2012

Goran Ljubicic (Serbia, POLS)
Ákos Polgárdi (Hungary, PHIL)
Nicholas Zagaria (USA, IRES)    

Class of 2013

Daniel Baranya (Hungary, IRES)
Aijamal Duishebaeva (Kyrgyzstan, SPP)
Alex Quintus (Hungary, BUSI)
Valentina Radisavljevic Huszar (Serbia, LEGS)     
Maryna Shevtsova (Ukraine, GENS)   
Ivan Vovkanych (Ukraine, ECON)    
Alexander Zimin (Russian Federation, MATH)

Class of 2014

Dylan Manson (United Kingdom, PHIL)
Albert Memeti (North Macedonia, ECON)    

Class of 2015

Stefan Catrina (Romania, ECON)    
Nasra Islan (Somalia, LEGS)
Aaron Korenewsky (USA, NATI; SPP '16)    

Class of 2016

Anna Adamecz (Hungary, ECON)    
Gergo Batiz (Hungary, ECON)   
Branimir & Lauren Dukic (Croatia, SPP)
György Márk Jablonszky (Hungary, BAJP)

Jelena Jovanovic (Serbia, HIST)  
Sara Pendjer (Serbia, LEGS)    

Class of 2017

Olesya Bondarenko (Ukraine, PHIL)
Ivan Nikolovski (North Macedonia, POLS)
Mate Veres (Hungary, PHIL)

Class of 2018

Vinicius Gorczeski (Brazil, SPP)
Rasul Jafarov (Azerbaijan, LEGS)
Petr Knor (Czech Republic, POLS)
Nemanja Predojevic (Serbia, ECBS) 
Marton Szegedi (Hungary, LEGS)    

Class of 2019

Nina Lesikhina (Russian Federation, ENVS)
Victor Rotari (Moldova, SPP)

Class of 2020

Talia Dunyak (USA, INTR)
Tetiana Horban (Ukraine, INTR)