CEU 30 Alumni Campaign - 2022 donors

CEU alumni and friends around the world have taken action - and made a real impact - by supporting their University via the Alumni Campaign. See below for names of those who have contributed this year. Don't see your name? Make your gift today, join your fellow alums and be recognized! 

Curious about what those icons aside certain names mean? Check the Alumni Donor Societies page to find out!

Class of 1992

 Jiri Huml (Czech Republic, ECON)
Andras Sipos (Hungary, HIST) 
Natalka Patsiurko (Ukraine, SOCI)

Class of 1993

Jaroslav  Burger (Czech Republic, ENVS) 
Corina Popescu (Romania, ECON)   
Tatyana Matiyasevich (Russian Federation, ECON)   

Class of 1994

Tibor Hledik (Czech Republic, ECON) 
Ausra Jurkeviciute (Lithuania, ENVS) 
Tibor Tajti (Hungary, LEGS)
Mikhail Medalie (Russian Federation, ENVS)     
Juhan Kreem (Estonia, MEDS) 

Class of 1995

Mirko Djordjevic (Serbia, LEGS) 
Tatiana Godlevskaya (Russian Federation, POLS)
Dragan Stavljanin (Serbia, IRES)
Boriana Zuber (Bulgaria, IRES) 
Ladislava Volkova (Czech Republic, IRES)
Viorelia Guzun (Moldova, LEGS)
Nada Bucat (Croatia, SOCI)

Class of 1996

Svetla Anachkova (Bulgaria, ENVS)
Marjana Dermelj (Slovenia, ENVS)
Maciej Madalinski (Poland, IRES)   

Class of 1997

Isabelle Misic (Serbia, LEGS)
Emilia Jamroziak (Poland, MEDS)
Peter Cunningham (United Kingdom, IRES) 
Matthew Utterback (USA, POLS)
Serge Sych (Ukraine, IRES)  

Irina Korablev (Russian Federation, ECON)  
Zorana Gajic (Serbia, POLS)
Alexei Ionascu (Moldova, POLS) 

Class of 1998

Rustis Kamuntavicius (Lithuania, HIST) 
Nurlan Djenchuraev (Kyrgyzstan, ENVS)
Rutvica Andrijasevic (Croatia, GENS)
Ryo Kawabe (Japan, IMCE)
Sarah Nedolast (USA, IRES)
Jekaterina Dorodnova (Latvia, IRES)   

Justus Schönlau (Germany, IRES) 
Cristina  Marzea (Romania, IRES)  
Jerzy Celichowski (Hungary, IRES)  
Ioan Voicu (Romania, RETS) 

Class of 1999

Nevena Ivanovic (Serbia, GENS) 
Pauline Hallam Mason (United Kingdom, GENS)
Elitsa Andreeva (Bulgaria, SEES) 

Class of 2000

Petr Grishin (Russian Federation, ECON) 
Robert Parker (USA, LEGS)

Class of 2001

Svetoslav Salkin (Bulgaria, POLS)
Demény Eniko (Hungary, GENS)
Christina Burns USA, GENS)

Class of 2002

Mindaugas  Kojelis (Lithuania, IRES)

Class of 2003

Kinga Ile (Romania, LEGS)
Sabina Mihelj (Slovenia, NATI)
Nick Zubanov (Russian Federation, ECON)   

Class of 2004

Zsuzsanna Reed (Hungary, MEDS)
Zuzana  Vojtekova (Slovakia, IRES)  
Jan Adamec (Czech Republic, HIST) 
Radana Brabnikova (Czech Republic, LEGS) 
Viktor Bohm (Hungary, POLS)
Ioana Atasiei (Romania, LEGS) 

Class of 2005

Simona Szakács-Behling (Romania, SOCL)  
Valentina Afanasyeva (Estonia, HIST)
Nena Grceva (Macedonia, GENS)  
Chad  Poitras (Canada,IRES)
Jennifer Cone (USA,GENS)
Slavica Cubric (Macedonia, LEGS)  

Class of 2006 

Madalina Gligor (Romania, IRES)
Ana Aguilar García (Mexico, LEGS)
Lucia Mýtna Kureková (Slovakia, IRES)  

Class of 2007

Kuti Csongor (Romania, LEGS)
Drago Župaric-Iljic (Croatia, SOCL)
Jargalan Tumurchudur (Mongolia, IRES)
Martin Schmidt (Germany, ECON)

Class of 2008

Elena Raab Bianchi (Slovakia, POLS)
Peter DeBartolo (USA, POLS)  
Evgeniya Egupova (Russian Federation, POLS)   
Filip Kijowski (Poland, LEGS)  

Class of 2009

Marja-Kristina Akinsha (Finland, GENS)
Britta Renfro (USA, ENVS)
Marko Rupcic (Croatia, SOCL)
Ana Medarska-Lazova (Macedonia, LEGS)   

Class of 2010

Tobias Gerhard  (Germany, IRES)
Patchar Duangklad (Thailand, DPP)
Peter Neely (USA, POLS)   

Class of 2011

Neisha  Manickchand (Trinidad and Tobago, ENVS)
Iuliia Chikish (Russian Federation, ECON)
Alexandr Jevsejenko (Czech Republic,  ENVS)

Class of 2012

Rusen Yasar (Turkey, NATI)
Cristina Marian (Moldova, SEP)
Nick Zagaria (USA, IRES)  

Class of 2013

Maryna Shevtsova (Ukraine, GENS) 
Nicole Peloquin (USA, SOCL)
Georgi Jetchev (Bulgaria, DPP)
Olga Sholderer (Russian Federation, POLS) 
Andreea Nastase (Romania, DPP)
Alex Quintus (Hungary, BUSI) 
Ashley Quisol (USA, DPP)
Guido Pfrimmer (France, BUSI)

Class of 2014

Jennifer Simpson (USA, POLS)
Askar Mukash (Kazakhstan, LEGS)
Dora Orlosy (Hungary, BUSI)

Class of 2015

Marija Stojanovska Rupcic (Macedonia, SPP)
Kaustubh Thapa (Nepal, ENVS)
Denis Nagovitcyn (Russian Federation, MATH)
Dursunjemal Halimova (Turkmenistan, SPP)
Pratik Phadkule (India, SPP)
Vaida Stockunaite (Lithuania, SPP)

Class of 2016

Martin Malea (USA, SPP)
Biljana Lalic (Croatia, NATI) 
László Salló (Hungary, BAJP)
Damian Aleksiev (Macedonia, PHIL)
Olivia Lewis (Unired Kingdom, ENVS)
Goran  Miljan (Croatia, HIST)
Katalin Mikó (Hungary, GENS)
Gergo Batiz (Hungary, ECON)  
Ursula Sanchez (Mexico, SPP)
Ata Roxas (Philippines, ENVS)

Class of 2017

Veronica  Ferrari (Argentina, SPP)
Anastasia Zabusova (Russian Federation, SPP)

Class of 2018

Márton Szegedi (Hungary, LEGS) 
Lalith Kattika (India, ECBS)
Nikki Sarah Jimeno (Philippines, LEGS)

Class of 2019

Gréta Suveges (Hungary, SOCL)
Kossi Atchrimi (USA, IRES)
Aleksandra Zinoveva (Russian Federation, ECBS)
Gulnoza Khasanova (Tajikistan, CHSP)

Nina Lesikhina (Russian Federation, ENVS)

Class of 2020

Melissa Chinaka (Zimbabwe, CHSP)
Talia Dunyak (USA, IRES)
Milana Mukiyeva (Kazakhstan,  ECBS)
Sara Velander (Sweden, ENVS)
Tingchao Chang (Taiwan, MEDS)
Raul Toledo Vilas Boas (Brazil, ECBS)

Class of 2021

Aiste Vaitkeviciute (Lithuania, SPP)
Dilnovoz Abdurazzakova (Uzbekistan, ECBS)