Honor Roll of Donors

More than 450 alumni and friends gave to the CEU Alumni Campaign in 2015 (check the stats). Check below to see who supported the future of CEU. Not on the list? Make your gift today!

Wondering what the icons alongside certain names mean? Check out our Alumni Donor Recognition Program to find out! 

alumni campaign 2015 donors

Class of 1990
Borbala Czako (Hungary, BUSI '90)      

Class of 1991
Corina Stetiu Jump (Romania, ENVS '91)    
Gabor Gosztonyi (Hungary, BUSI '91)

Class of 1992
Jiri Huml (Czech Republic, ECON '92)     
Kazmer Kovacs (Romania, ARTH '92)  
Azer Samedov (Russian Federation, SOCI ’92)  
Dana Sapatoru (Romania, ECON '92)

Class of 1993 
Olena Borysova (Ukraine, ENVS '93)     
Jaroslav Burger (Czech Republic, ENVS ’93)              
Kateryna Ivashchenko (Ukraine, SOCI ’93)       
Ausra Jurkeviciute (Lithuania, ENVS '93)     
Judit Sandor (Hungary, LEGS '93)

Class of 1994
Stanco Andric (Croatia, MEDS '94)
Biljana Bakic-Pawlak (Serbia, LEGS '94)     
Ljiljana Biukovic (Serbia, LEGS '94)
Sergiu Botezatu (Moldova, ECON '94)     
Olga Chernishova (Russian Federation, LEGS '94)     
Mircea Eladi (Moldova, ENVS ’94)   
Borislav Grgin (Croatia, MEDS '94)
Tibor Hledik (Czech Republic, ECON '94)
Suzana Lecek (Croatia, HIST '94)     
Damir Karbic (Croatia, MEDS ’94)     
Konstantin Kurganov (Ukraine, LEGS '94)     
Ivan D. Penov (Bulgaria, ECON '94)       
Gabriel Pothe (Czech Republic, LEGS '94)
Mátyás Szabó (Hungary, SOCI '94)    
Olena Szabó (Ukraine, SOCI '94)    
Aniko Toth (Hungary, LEGS ’94) 
Peter Ucen (Slovakia, POLS ’94)

Class of 1995
Csaba Boldis (Romania, ECON ’95)
Nadir Burnashev (Kazakhstan, ECON '95)     
Octavian Vladimir Carare (Romania, ECON '95)     
Alina Carare (Romania, ECON '95)     
Mirko Djordjevic (Serbia, LEGS' 95)     
Tomas Dvorak (Czech Republic, ECON '95)
David Fromm (USA, IRES '95)
Melissa Ingber (USA, IRES ’95)
Svetlana Kulikova (Kyrgyzstan, POLS '95)     
Boriana Marinova-Zuber (Bulgaria, IRES '95)
Anna Markina (Estonia, SOCI '95)     
Dalma Martinovic (Croatia, ENVS '95)
Andi Nano (Albania, LEGS '95)
Flaviu Pop (Romania, IRES ’95)
Eric Schmelling (USA, POLS '95)
Daria Sito-Sucic (Bosnia and Herzegovina, SOCI '95)
Marianna Skuratovska (Ukraine, HIST ’95)
Craig Zelizer (USA, SOCI '95)
Janis Zelmenis (Latvia, LEGS ’95)

Class of 1996 
Ildiko Arpasi (Serbia, POLS '96)
Tarik Ceric (Bosnia and Herzegovina, IRES ’96)
Marek Filicko (Czech Republic, IRES '96)
Yelena Krasney (ENVS, Belarus '96)
Oksana Kunchenko Furs (Ukraine, HIST '96)
Mihaela Serban (Romania, LEGS '96)     

Class of 1997 
Peter Cunningham (United Kingdom, IRES '97)     
Zorana Gajic (Serbia, POLS '97)
Rima Gerdziunaite (Lithuania, SOCI '97)
Gabor Heves (Hungary, ENVS ’97)
Alexei Ionascu (Moldova, POLS '97)
Emilia Jamroziak (Poland, MEDS ’97)     
Nana Janashia (Georgia, ENVS ‘97)     
Isabelle Misic (Serbia, LEGS '97)     
Ekaterina Radaeva (Russian Federation, LEGS ’97)
Alan Renwick (United Kingdom, POLS '97)
David Rosen (USA, POLS '97)     
Serge Sych (Ukraine, IRES '97, LEGS '99)     
Giel Verbeeck (Netherlands, ECON '97)     
Vadim Vilgelmi (Russian Federation, IRES '97)
Tatiana Yarkova (Kyrgyzstan, SOCI ’97)

Class of 1998
Bojan Aleksov (Serbia, HIST '98)     
Tomas Andriuskevicius (Lithuania, ECON ’98)     
Marianna Bolshakova (Ukraine, LEGS '98)     
Tatiana Borisova (Russian Federation, ENVS ’98)
Ruslanas Bronikovas (Lithuania, LEGS '98)     
Jerzy Celichowski (Hungary, IRES '98)     
Enikő Demény (Hungary, GENS '98)
Joerg Forbrig (Germany, POLS '98)     
Yael Ohana (Ireland, POLS '98)     
Jennet Gummadova (Turkmenistan, ENVS '98)     
Jakub Leps (Czech Republic, POLS '08)
Camelia Lungu (Romania, SOCI '98)     
Cristina Marzea (Romania, IRES '98)     
Sarah Nedolast (USA, IRES '98)
Jahor Novikau (Belarus, IRES '98)     
Tomasz Perkowski (Poland, ENVS ’98)
Vesna Petrovic (Croatia, ENVS '98)     
Dana Mihaela Popa (Romania, ECON '98, '07)     
Justus Schonlau (Germany, IRES '98)     
Olga Serebryanaya (Russian Federation, POLS '98)     
Yakov Shchukin (Russian Federation, POLS '98)     
Zornitsa Stefanova Bulgaria, (POLS '98)
Martin Suster (Slovakia, ECON ’98)
Jiri Svarc (Czech Republic, IRES '98)

Class of 1999
Alfiya Abdikeeva (Russian Federation, LEGS '99, LEGS '00)     
Pavel Borkovec (Czech Republic, IRES '99)
Daniel Brydl (Czech Republic, LEGS ’99)
Gergana Cisarova-Dimitrova (Bulgaria, IRES '99)
Nurlan Djenchuraev (Kyrgyzstan, ENVS ’99)
Pauline Hallam Mason (United Kingdom, GENS '99)
Maxin Karlov (Russian Federation, ENVS '99)
Sergey Khomenko (Uzbekistan, ENVS ’99)
Olga Kudryashova (Russian Federation, ENVS '99)     
Marta Lejkowski (Poland, ENVS ’99)
Aari Lemmik (Estonia, IRES '99)     
Snezana Misic-Mihajlovic (Bosnia and Herzegovina, ENVS ’99)
Agne Dobranskyte-Niskota (Lithuania, ENVS '99)
Adrian Papandile (Albania, ENVS '99)
Ondrez Stefek (Czech Republic, POLS ’99) 
Ruxandra Trandafoiu (Romania, NATI '99)     

Class of 2000 
Helmuts Azacis (Latvia, ECON '00)
Marija Bojovic (Serbia, LEGS '00)
Peter Grishin (Russian Federation, ECON ’00)     
Batyr Hadjiyev (Turkmenistan, ENVS ’00)
Luminita Roxana Hedre (Romania, BUSI '00)
Eleanora Hvazdziova (Belarus, ENVS ’00)
Liia Karsakova (Russian Federation, POLS '00)
Tomas Langasek (Czech Republic, LEGS '00)
Anton Nakov (Bulgaria, ECON '00)     
Calin Nicolae (Romania, ECON ’00)     
Emil Nicolaie Perhinschi (Romania, HIST ‘00)
Simona Pop (Romania, ECON ’00)
Margarita Poromanska (Bulgaria, ENVS '00)
Igor Prochazka (Croatia, SEES '00)     
Boryana Sabeva (Bulgaria, LEGS '00)     
Hristo Sabev (Bulgaria, ENVS '00)     
Alexei Schilmeister (Russian Federation, ECON '00)
Aaron Schur (USA, NATI '00)
Zsofia Toszegi (Hungary, LEGS '00)
Ilze Vesere (Latvia, POLS '00)

Class of 2001 
Mihai Babilon (Romania, IMCE ’01)
Gusztav Bacher (Hungary, LEGS '01)     
Gabor Benke (Hungary, LEGS ’01)
Dario Borkovic (Croatia, IRES '01)
Robertas Galkus (Lithuania, IRES '01)     
Yevgen Groza (Ukraine, ENVS '01)     
Marijus Kersys (Lithuania, ECON ’01)
Borut Mekina (Slovenia, IRES '01)
Pusa Nastase (Romania, LEGS '01)
Rasa Ostrauskaite (Lithuania, IRES '01)
Elena Rukosueva (Russian Federation, LEGS ’01)
Péter Simkó (Hungary, LEGS ’01)
Maria Trofimova (Russian Federation, GENS '01)     
Veselin Andreev Urmanov (Bulgaria, LEGS '01)     

Class of 2002 
Jasmina Bozic (Croatia, LEGS ’02)
Zsuzsa Detrekoi (Hungary, LEGS ’02)
Claudia Florentina Dobre (Romania, MEDS '02)
Liina Ilomets (Estonia, LEGS '02)
Karima Jambulatova (Kazakhstan, GENS ’02)     
Marta Kahancová (Slovakia, POLS '02)
Mihaela Corina Leca (Romania, LEGS ’02)
Cristian Marius Litan (Romania, ECON '02)
Anu Mataga (Estonia, LEGS '02)     
Zvonimir Mataga (Croatia, LEGS '02)     
Vadim Pak (Russian Federation, LEGS ’02)
Mikolaj Zaleski (Poland, LEGS '02)     

Class of 2003
Yuliya Aliyeva (Azerbaijan, GENS '03)
Irena Bozadijeva-Atanasova (Bulgaria, IRES '03)
Daniel Chamberlain (USA, POLS '03)     
Valentina Gromova (Russian Federation, GENS '03)
Lukas Holub (Slovakia, IRES '03)
Bruce Lasky (USA, LEGS '03)     
Dina Levit (Russian Federation, ECON '03)
Diana Nezamoutinova (Russian Federation, ENVS '03)
Nicolae Popescu (Moldova, IRES '03)
Yevgeniy Stotyka (Ukraine, ECON ’03)
Ioana Talnaru (Romania, LEGS '03)

Class of 2004 
Botond Bognar (Hungary, POLS ’04)
Radana Brabnikova (Czech Republic, LEGS '04)
Arturas Dudoitis (Lithuania, IRES ’04)
Laurentiu Hadirca (Moldova, LEGS '04)
Ksenia Gorbenko (Russian Federation, NATI ’04)
Marius Ion (Romania, BUSI '04)
Paulius Joksas (Lithuania, ECON '04)
Artashes Karapetyan (Armenia, ECON '04)
Zdenek Kudrna (Czech Republic, POLS '04)
Marjolein Lem (Netherlands, IRES '04)
Heather McMahon (USA, NATI ’04)
Niuton Mulleti (Albania, IRES '04)
Taalai Nasirdinov (Kyrgyzstan, POLS '04)
Alexandra Pyrz (Poland, IRES '04)
Xenia Shevnina (Russian Federation, POLS ’04)     
Marija (Klymovych) Tvarohova (Czech Republic,  POLS '04)
Sorina Vaju (Romania, ECON ’04)
Zuzana Vojtekova (Slovakia, IRES '04)     
Jeffery A. Wormington (USA, IRES '04)
Sabra Wormington (USA, IRES '04)

Class of 2005 
Andrey Aleksandrov (Russian Federation, LEGS '05)
Daniel Ambrus (Hungary, IRES '05)
Nikolay Angelov (Bulgaria, ECON '05)
Armen Arakelyan (Armenia, ECON '05)
Hanna Asipovich (Belarus, POLS '05)     
Akor Berkovics (Hungary, ENVS '05)
Teodora Shek Brnardic (Croatia, HIST ’05)
Susan Caplow (USA, ENVS ’05)
Olimpia Ciripoiu-Vonica (Romania, ECON ’05)
Ioana Dan (Romania, ECON ’05)
Andor David (Hungary, IRES '05)
Stela Garaz (Moldova, POLS '05)
Marga Goranova (Bulgaria, HIST '05)
Armin Haeberle (Germany, POLS '05)     
Vladimir Ivezic (Croatia, ENVS '05)
Igor Jasurek (Slovakia, NATI '05)
Jan Kettnaker (Sweden, IRES'05)
Laszlo Kojnok (Hungary, LEGS '05)     
Piret Kuldna (Estonia, ENVS '05)     
Nathaniel Light (USA, ECON '05)
Dzmitry Loisha (Belarus, LEGS '05)
Kristin Nickel Makszin (USA, IRES '05)
Anna Marks (Poland, ENVS ’05)
Malika Masimova (Kyrgyzstan, GENS ’05)
Keti Medarova-Bergström (Bulgaria, ENVS '05)
Pelin (Ayan) Musil (Turkey, POLS '05)
Michal Musil (Czech Republic, ENVS '05)
Victoria Novikova (Belarus, ENVS '05)
Anna Osinska (Poland, LEGS '05)
Elena Pavlova (Russian Federation, LEGS '05)
Igor Perzel (Slovakia, IRES ’05)
Evgeny Plaksen (Russian Federation, ECON '05)
Aynur Quliyeva (Azerbaijan, LEGS '05)
Michal Sedlacko (Slovakia, ENVS ’05)
Irina Sherbanova (Bulgaria, ECON ’05)
Vladimir Todorakov (Bulgaria, POLS '05)
Arpad Stephen Varga (USA, IRES '05)

Class of 2006
Ana Aguilar Garcia (Mexico, LEGS ’06)
Sarkhan Aliyev (Azerbaijan, NATI '06)
Eric Brassil (USA, POLS '06)
Vojin Draskoci (Serbia, LEGS ’06)
Peter Jancarik (Slovakia, POLS ’06)
Peter Jedinak (Slovakia, LEGS ’06)
Daniel Kaali (USA, BUSI ’06)
David Knuth (Hungary, BUSI '06)
Mikheil Kobaladze (Georgia, IRES '06)
Andrey Kolokolnikov (Russian Federation, ECON '06)     
Judit Koppany (Hungary, SOCL '06)
Oleg Lychkovski (Ukraine, BUSI '06)     
Natela Mshvidobadze (Georgia, ECON '06)
Roland Mueller (Romania, CPS '06)
Kiril Nestorovski (Macedonia, IRES '06)
Vyacheslav Ovechkin (Ukraine, LEGS '06)
John Oziegbe (Nigeria, LEGS '06)
Lazar Sestovic (Serbia, CPS '06)
Ralica Starcheva (Bulgaria,  ECON '06)
Slava Shayman (Russian Federation, LEGS ’06)
Szilard Szell (Hungary, BUSI '06)
Varduhi Tovmasyan (Armenia, SOCL '06)
Alexey Tyazhov (Russian Federation, IRES '06)
Marko Vujacic (Serbia, LEGS ’06)
Piotr Zubin (Poland, IRES '06)

Class of 2007 
Irina Arabidze (Georgia, IRES '07)     
Linda Austere (Latvia, DPP '07)
Bernadett Báll (Hungary, GENS '07)
Tamás Briglevics (Hungary, ECON ’07)
Steven Graning (USA  ENVS '07)
Chunyu Liang (China, ENVS '07)
Lucian Luca (Romania, SOCI ’07)
Maria Pechorina (Russian Federation, GENS '07, BUSI '11)
Olena Podolyan (Ukraine, POLS ’07)
Filip Ravinger (Slovakia, ECON' 07)
Nina Rozhanovskaya (Russian Federation, POLS '07)     
Alexander Shlyk (Belarus, POLS ’07)
Stephen Solomon (USA, POLS ’07)
Cristina St. Juste (USA, IRES '07)
Liubov Yaroshenko (Russian Federation, POLS '07)
Adema Yeshmagambetova (Kazakhstan, BUSI '07)
Drago Zuparic-Iljic (Croatia, SOCL '07)

Class of 2008 
Musallim Afandiyev (Azerbaijan, POLS '08)
Vugar Allahverdiyev (Azerbaijan, IRES ’08)
Marina Arabidze (Georgia, ENVS '08)     
Peter Balik (Slovakia, SOCL '08)
Yulia Barabanova (Russian Federation, ENVS '08, '14)
Elena Bianchi (Slovakia, POLS '08)
Vadim Biryukov (Kyrgyzstan, POLS ’08)
Tomas Cakl (Czech Republic, IRES '08)
Oben Domnez (Turkey, ECON '08)
Florentin Giurgea (Romania, LEGS '08)
Vaida Jazepcikaite (Lithuania, ECON ’08)
Edit Kálmán (Hungary, SOCL '08)
Aliaksei Khmurets  (Belarus, ECON ’08)
Nurengiz Khodzharova (Russian Federation, IRES '08)
Filip Kijowski (Poland, LEGS '08)
Nicolas Mirabaud (Switzerland, BUSI '08)     
Maria Nazarova (Russian Federation, BUSI '08)
Kirilka Peeva-Müller (Hungary, BUSI '08)
Daniel Pop (Romania, POLS '08)
Daiva Repeckaite (Lithuania, SOCL '08)     
Gisela Shameti (Albania, ECON '08)
Ioana Stefu (Romania, ECON '08)
Renata Tamasi-Irsai (Hungary, BUSI '08)
Olga Taraczky (Serbia, BUSI '08)
Laszlo Torok (Hungary, BUSI '08)
Mikhail Vaitukevich (Belarus, IRES '08)
Maryna Yaroshchuk (Ukraine, IRES '08)
Olga Zelinska (Ukraine, DPP '08)

Class of 2009 
Saida Alikhanova (Kazakhstan, ECON ’09)
Tatyana Andreeva (Rusian Federation, IRES '09)
Stela Artemi (Moldova, IRES ’09)
Katie Evans (USA, POLS '09)
Zachariah Falconer-Stout (USA, IRES '09)
Saule Issabekova (Kazakhstan, LEGS ’09)
Kosana Jovanovic (Croatia, MEDS ’09)
Inha Khisamutdzinava (Russian Federation, IRES '09)
Matej Kurian (Slovakia, POLS '09)     
Odinakaonye Lagi (Nigeria, LEGS ’09)
Christiana Mauro (Italy, LEGS ’09)
Ada Paprocka (Poland, LEGS '09)
Ioana Puscas (Romania, IRES '09)
Julius Reynolds (Italy, IRES '09)
Katalin Romics (Hungary, BUSI '09)
Denis Sharapenko (Russian Federation, ECON '09)
Lea Simokovic (Croatia, LEGS '09)
Mario Slugan (Croatia, PHIL ’09)
Iman Sayed Taha (Sudan, LEGS '09)
Ilya Yablokov (Russian Federation, NATI '09)     

Class of 2010 
Virag Ilona Blazsek (Hungary, LEGS ’10)     
Marina Cernov (Moldova, ECON '10)
Nico Degenkolb (Germany, IRES '10)
Mykhaylo Demkiv (Ukraine, ECON ’10)
Dijana Erakovic (Croatia, POLS '10)
Brynn Felix (USA, LEGS '10)
Sébastien Gobert (France, NATI ’10)
Martin Hergert (Germany, BUSI '10)
Umeyra Ibrahimova (Azerbaijan, ECON ’10)
Monica Jitareanu (Romania, PHIL '10)
Kanykei Kasybekova (Kyrgyzstan, LEGS '10)
Margarita Klochkova (Russian Federation, POLS '10)     
Matej Kosalko (Slovakia, POLS '10)
Alexandru Kristály (Romania, MATH ’10)
Anna Kurdyukova (Russian Federation, MATH '10)
Katalin Ligeti (Hungary, LEGS '10)
Jennet Polatova (Turkmenistan, BUSI ’10)
Katarina Poliakova (Slovakia, LEGS '10)     
Ilona Beatrice Polyak (USA, BUSI '10)
Roxana Radu (Romania, POLS '10)
Mikheil Shavtvaladze (Georgia, POLS ’10)     
Jana Spiroska (Macedonia, ENVS '10)     
Norbert Vegh (Hungary, BUSI '10)

Class of 2011 
Gulnisa Asymova (Kyrgystan, POLS '11)
Veranika Bursevich (Belarus, SOCL '11)
Franciska Cettl (Croatia, GENS ’11)
Dóra Deák (Hungary, DPP '11)
Irina Deynega (Russian Federation, LEGS '11)
Jana Drlíková (Czech Republic, POLS ’11)
Dragan Gajin (Serbia, LEGS '11)
Judit Hildegard Hajos (Hungary, BUSI '11)
Alexandru-Catalin Ion (Romania, BUSI ''11)
Hrvoje Jelic (Croatia, POLS '11)
Caitlin Killmer (USA, IRES '11)
Dmitry Kurnosov  (Russian Federation, LEGS '11)
Rashad Mehbaliyev (Azerbaijan, ECON '11)
Sneha Narayan (India, SOCL '11)
Ákos Polgárdi (Hungary, PHIL '11)
Martin Sik (Czech Republic, DPP ’11)
Austeja Trinkunaite (Lithuania, POLS ’11)
Victor Trofimov (Russian Federation, GENS ’11)
Jeremy Williams (USA, IRES '11)
Dmytro Vavriv (Ukraine, BUSI '11)
Ieva Vezbergaite (Lithuania, LEGS '11)
Florent Chauvin Droz des Villars (France, ECON '11)

Class of 2012
Madina Akhmetshina (Kyrgyzstan, GENS '12)
Aleh Bichel (Belarus, LEGS ’12)
Natalija Bitiukova (Lithuani, LEGS '12)
Ekaterina Buzina (Russian Federation, LEGS ’12)
Luis Cano (Venezuela, LEGS '12, SPP '15)
Brian Fabo (Slovakia, POLS '12)
Marcelo Facchina (Brazil, DPP '12)
Eszter Gáspár-Hidasi (Hungary, BUSI, '12)
Koen Geven (Netherlands, DPP '12)     
Hana Huzjak (Croatia, DPP '12)
Snezana Ilic (Serbia, ECON '12)
Zarina Isambaeva (Kyrgyzstan, GENS '12)
Karsten Jaeger (Germany, BUSI '12)
Ioanna Kosmidou (Greece, LEGS '12)
Alexey Kotlyarov (Russian Federation, GENS '12)
Martin Kovanic (Slovakia, POLS '12)
Petra Kovasics (Hungary, LEGS '12)
Katarina Kraljic (Croatia, HIME '12)
Andrei Lutenco (Moldova, LEGS '12)
Giorgi Machavariani (Georgia, ECON ’12)
Teona Makatsaria (Georgia, POLS ’12)
Matija Milos (Croatia, LEGS ’12)
Anna Mychka (Ukraine, LEGS '12)
Anna Pambukhchyan (Armenia IRES ’12)
Lena Petrovic (Serbia, LEGS '14)
Stefan Sipka (Serbia, ENVS '12)
Vajk Szécsi (Hungary, MATH ’12)
Matus Valkucak (Slovakia, LEGS '12)
Andriy Zabrodskyy (Belarus, BUSI '12)

Class of 2013 
Cristina Bangau (Romania, SOCL '13)
Marta Basystiuk (Ukraine, LEGS ’13)
Tomas Brozek (Czech Republic, LEGS '13)
Elias Carranza Maxera (Costa Rica, ENVS '13)
Iuliia Chernova (Russion Federation, IRES '13)
Albert Fábián (Hungary, LEGS '13)
Margarita Galstyan (Armenia, LEGS '13)
Narine Gevorgyan (Armenia, HIME ’13)
Csaba Hegyesi (Hungary, BUSI ’13)
Szilvia Hudackova (Slovakia, POLS '13)
Umair Janoo (Pakistan, DPP ’13)
Povilas Junas (Lithuania, SOCL '13)
Tomas Korman (Slovakia,LEGS '13)
Tamás Kubassek (Hungary, LEGS '13)
Kateryna Levchuk (Ukraine, IRES ’13)
Katarina Medlova (Slovakia, LEGS '13)
Yazmin Morlet Corti (Mexico, POLS '13)
Dávid Nagy (Slovakia, LEGS ’13)
Aifric O Byrne (Ireland, LEGS '13)
Maksad Orazov (Turkmenistan, POLS '13)
Marek Péli (Slovakia, LEGS ’13)
Olga Petrova (Ukraine, HIST '13)
Ardi Priks (Estonia, IRES '13)
Valentina Radisavljevic (Serbia, LEGS '13)
Lorinc Redei (Hungary, IRES ’13)
Maria Sedlakova (Slovakia, POLS '13)
Anita Serfőző (Hungary, IRES '13)
Samuel Spac (Slovakia, POLS '13)
Christos Tarazis (Greece, HIST ’13)
Adam Vickers (Canada, DPP '13)
Chris Zivalich (USA, GENS ’13)
Alexandra Zontea (Romania, SOCL '13)
Anna Zubytska (Ukraine, BUSI ’13)

Class of 2014 
Victoria Apostol (Moldova, LEGS '14)
Judit Bajzák (Hungary, BUSI '14)
Gáspár Bálint (Hungary, BUSI '14)
Lucia Bernatova (Slovakia, LEGS '14)
Emese Biró (Hungary, BUSI '14)
Jakov Bojovic (Serbia, BUSI '14)
Vanessa Buffry (USA, HIST ’14)
Anastasiia Burau (Ukraine, LEGS ’14)
Neida Cunaj (Albaina, LEGS '14)
Andras Dallos (Hungary, BUSI '14)
Zoltán Falusy (Hungary,  BUSI '14)
Neli Gavrilova (Bulgaria, BUSI '14)
Dijana Grujic (Serbia, LEGS' 14)
Sejla Hadzidedic (Bosnia and Herzegovina, LEGS ’14)
István Iski (Hungary, BUSI '14)
Oana Jajae (Romania, BUSI '14)
Liisa Joutsenjarvi (Finland, BUSI '14)
Umida Khayrullaevna Khusankhodjaeva (Uzbekistan, BUSI '14)
Ekaterina Kim (Russian Federation, BUSI ’14)
Gergely Kemecsei (Hungary, LEGS ’14)
Alena Kudzko (Belarus, IRES ’14)
Anastasia Kvasha (Russian Federation, ENVS ’14)
Barbara Méhes (Hungary, LEGS '14)
Hugo Mendes (Brazil, LEGS ’14)
Milos Milicevic (Serbia, BUSI '14)
Arusyak Mirzoyan (Armenia, BUSI '14)
Ersinan Mohammed (USA, BUSI '14)
Vahidin Nurshaba (Kosovo, ECON ’14)
Dorottya Orlosy (Hungary, BUSI '14)
Judita Perenyiova (Slovakia, LEGS '14)
Kristina Peschlova (Slovakia, IRES '14)
Eva Pilar (Hungary, BUSI '14)
Angel Diaz Pino (Spain, BUSI '14)
Oto Pison ((Slovakia, IRES '14)
Tomas Pogany (Slovakia, BUSI '14)
David Sagasti (Spain, BUSI '14)
Jelena Sapic (Serbia, IRES '14)
Benjamin Sasse (Germany, HIST ’14)
Oksana Siruk (Ukraine, LEGS ’14)
Zuzana Sottova (Slovakia, IRES '14)
Teona Surmava (Georgia, NATI ’14)
Csenge Szabó (Hungary, BUSI '14)
Samantha Szabo (USA, ECON ’14)
Iva Todorva (Bulgaria, ECON '14)
Peter Turek (Hungary, BUSI '14)
Matej Uhlik (Slovakia, POLS '14)
Ketevan Uridia (Georgia, LEGS '14)
Szilvia Várady (Hungary, LEGS '14)
Marián Zvoda  (Slovakia, LEGS '14)

Class of 2015 
Zsolt Baranyai (Hungary, BUSI ’15)
Min Sung Kang (USA, IRES '15)
Joseph King (USA, HIME '15)
Joyce Oh (USA, SOCI '15)
Sumaiya Rahman (Bangladesh, ECON '15)
Katarina Posa (Slovakia, IRES '15)
Peter Schon (Hungary, BUSI' 15)
Max Steuer (Slovakia, IRES '15)

Class of 2016
Dalibor Bobok (Slovakia, POLS '16)
Ibrahim Mengi (Hungary, BUSI '16)
Péter Varga (BUSI '16)

Friends 
Maksat Abasov
Margaret Bolter
Samira Amani Bouyaghchi
Radovan Choleva
Csilla Domotor
Albert Dunai
Gabriella Emszt
Nora Erdei
Sandra Fekete
Judit Jakab
Katalin Korpádi
Agnes Leyrer
Liviu Matei
Nora Nagy
Zsuzsa Papp
Robin Stringer
Gergely Sztankay
Trisha Tanner

We appreciate every gift to Central European University and have made every effort to ensure the accuracy of this list. Please inform us of any inaccuracies by contacting Biljana Lalic.