Campaign Donors 2018


CEU alumni and friends around the world have taken action - and made a real impact - by supporting their University via the Alumni Campaign. See below for names of those who have contributed this year. Don't see your name? Make your gift today, join your fellow alums and be recognized! 

Curious about what those icons aside certain names mean? Check the Alumni Donor Societies page to find out!

Class of 1991
Corina Stetiu Jump (Romania, ENVS '91) 

Class of 1992
Katerina Burgerova (Czech Republic, ENVS)    
Mirela Keuschigg-Ursulescu (Austria, ECON)

Helen Reed (USA, ARTH)
Andras Sipos (Hungary, HIST)    
Antoaneta Yotova (Bulgaria, ENVS)

Class of 1993
Jaroslav Burger (Czech Republic, ENVS '93)    
Tatyana Matiyasevich (Russian Federation, ECON)
Corina Popescu (Romania, ECON)

Class of 1994
Olena Borysova (Ukraine, ENVS)    
Olga Chernishova (Russian Federation, LEGS)
Miracea Eladi (Moldova, ENVS)
Borislav Grgin (Croatia, MEDS)
Castila Marea-Grgin (Romania, MEDS)
Tibor Hledik (Czech republic, ECON)    
Ausra Jurkeviciute (Lithuania, ENVS)    
Damir Karabic (Croatia, MEDS)
Juhan Kreem (Estonia, MEDS)    
Suzana Lecek (Croatia, HIST)    

Class of 1995
Csaba Boldis (Romania, ECON)    
Alina Carare (Romania, ECON '95)    
Otavian Carare (Romania, ECON '95)    
Carmina Drace Francis (Romania, IRES)
Mirko Djordjevic (Serbia, LEGS '95)    
Una Jones (Croatia, IRES)

Dana Mares (Romania, LEGS)

Class of 1996
Tadas Leoncikas (Lithuania, SOCL)
Sergei Safonov (Russian Federation, POLS)

Class of 1997
Dusanka Anastasijevic (Serbia, IRES)
Elena Baraban (Ukraine, MEDS)
Paul Benjamin (UK, IRES)    
Bedri Drini (Kosovo, ENVS)
Zorana Gajic (Serbia, POLS)     
Gabor Heves (Hungary, ENVS '97)    
Alexei Ionascu (Moldova, POLS)
Emilia Jamroziak (Poland, MEDS)    
Nana Janashia (Georgia, ENVS)    
Isabelle Misic (Serbia, LEGS)    
Maria Pakucs (Romania, MEDS)
Kerstin Pilt (Estonia, LEGS)
Ondrej Simek (Czech Republic, IRES)
Jibek Isasakova-Simek (Kyrgyzstan, POLS)

Gordi Susic (Croatia, ECON)
David Stulik (Czech Republic, SOCI)    
Serge Sych (Ukraine, IRES & LEGS '99)     
Giel Verbeeck (Netherlands, ECON)    

Class of 1998
Tomas Andriuskevicius (Lithuania, ECON)    
Vsevolod Bashkuev (Russian Federation, HIST)
Tatiana Borisova (Russian Federation, ENVS)
Eniko Demeny (Hungary, GENS)
Jannet Gummadova (Turkmenistan, ENVS)    
Rustis Kamuntavicius (Lithuania, HIST)    
Kadri Koreinik (Estonia, SOCI)

Gerhard Kress (Germany, IRES)
Dana Kreppke (Czech Republic, ECON)
Jakub Leps (Czech Republic, POLS) 
Tatjana Lukic (Serbia, ECON) Aleksandr
Camelia Lungu (Romania, SOCI)    
Aleksandr V. Lustov (Kazakhstan, LEGS)
Cristina Marzea (Romania, IRES '98)    
Taida Sarkinovic (BIH, LEGS)

Jiri Svarc (Czech Republic, IRES '98)    
Nikolai Vassiliev (Belarus, ENVS)

Ioan Voicu (Romania, RETS)

Class of 1999
Alphia Abdikeeva (Russian Federation, LEGS)    
Sandijs Abolins Abols (Latvia, IMCE)
Bojan Aleksov (Serbia, HIST)    

Tatiana Glushko (Russian Federation, ENVS)
Nevena Ivanovic (Serbia, GENS)
Alibek Jorajev (Uzbekistan, ENVS)
Olga Kurdyashanova (Russian Federation, ENVS)    
Marta Lejkowski (Poland, ENVS)  

Eva Lengyel (Hungary, HIST)
Snezana Misic-Mihajlovic (BIH, ENVS)
Minna Nikolova-Kress (Bulgaria, SEES)
Silvia Halkova (Slovakia, ENVS)
Ruxandra Trandafoiu (Romania/UK, NATI)
Rada Tzaneva (Bulgaria, SEES)    
Elena Zhukova (Russian Federation, HIST)

Class of 2000
Asel Doranova (Kyrgyzstan (ENVS)
Petr Grishin (Russian Federation, ECON)    
Martin Kahanec (Slovakia, ECON)

Oleh Kaptar (Ukraine, POLS)
Daniel Lazar (Romania, POLS)
Calin NIkolae (Romania, ECON)
Simona Carmen Pop (Romania, ECON)
Boryana Sabev (Bulgaria, LEGS)    
Hristo Sabev (Bulgaria, ENVS)    
Blerina Vila (Albania, LEGS)     

Class of 2001
Gusztav Bacher (Hungary, LEGS)    
Dalibor Nicz (Slovakia, GENS)    

Balazs Sahin-Toth (Hungary, LEGS)
Svetoslav Salkin (Bulgaria, POLS)
Rita Szudoczky (Hungary, LEGS)

Class of 2002
Veaceslav Balan (Moldova, LEGS)
Marta Faur (Hungary, LEGS)
Marta Kahanecova (Slovakia, POLS)
Magdalena Koleva (Bulgaria, IRES)
Dimitry Kochenov (Russian Federation, LEGS)
Anu Mataga (Estonia, LEGS)    
Zvonimir Mataga (Croatia, LEGS)  
Eduard Markov (Ukraine, LEGS)
Zlatko Samardziev (Macedonia, ENVS)

Class of 2003
Peter Karoly Ban (Hungary, LEGS)
Irena Bozadjieva (Bulgaria, IRES)
Andrey Kotelnikov (Russian Federation, LEGS)
Dina Levit (Russian Federation, ECON)
Jozsef Varady (Hungary, LEGS)

Class of 2004
Ioana Atasiei (Romania, LEGS)
Simina Badica (Romania, HIST)
Jelena Besedic (Croatia, LEGS)
Radana Brabnikova (Czech Republic, LEGS)  
Paulius Joksas (Lithuania, ECON)
Maria Krauze (Russian Federation, IRES)
Alexander Marinov (Bulgaria, MEDS)
Denyar Serikov (Kazakhstan, IRES)
Sorina Vaju (Romania, ECON)
Senad Zlatar (BIH, IRES)
Jeffery Wormington (USA, IRES)
Sabra Wormington (USA, IRES)

Class of 2005
Njeri Chege (Kenya, GENS)
Ana Izvorska (Bulgaria, NATI)
Maja Jovancevic Setka (Serbia, LEGS)
Andris Kotans (Latvia, ECON)
Piret Kuldna (Estonia, ENVS)
Lubomir Majercik (Czech republic, LEGS)
Anna Osinska-Cocker (Poland, LEGS)
Julia Pascenko (Ukraine, ENVS)
Vladimir Petrovic (Serbia, HIST)
Elitsa Stefanova Stancheva (Bulgaria, SEP)
Katarina Svickova (Czech Republic, IRES)

Class of 2006
Ana Aguilar (Mexico, LEGS)
Sarkhan Aliyev (Azerbaijan, NATI)
Youssef Atwa (Palestinian State, BUSI)
Adina Babes (Romania, NATI)
Aghashi Harutyunyan (Armenia, IRES)
Peter Jancarik (Slovakia, POLS)
Peter Jedinak (Slovakia, LEGS)
Daniel Kaali (USA, BUSI)
David Knuth (Hungary, BUSI)
Lucia Kurekova (Slovakia, IRES)
Elena Prohnitchi (Moldova, POLS)
Andreii Tsokol (Ukraine, ECON)

Class of 2007
Hristo Hristov (Bulgaria, POLS)
Ivana Ivcic (Croatia, ENVS)
Sokol Lleshi (Albania, POLS)
Lovorka Kekez (Croatia, ENVS)
Diana Livia Neascu (Romania, DPP)
Stephen Solomon (USA, POLS)
Jargalan Tumurchudur (Mongolia, IRES)
Yana Zabanova (Russian Federation, IRES)
Oxana Zemtsova (Russian Federation, HIST)

Class of 2008
Musallim Afandiyev (Azerbaijan, POLS)
Marina Arabidze (Georgia, ENVS)
Maria Baiocchi (Argentina, SOCL)
Peter Debartolo (USA, POLS)
Eugeniaya Egupova (Russian Federation, POLS)
Nurangiz Khodzharova (Russian Federation, IRES)
Aliaksei Khmurets (Belarus, ECON)
Alexander Mirchev (Bulgaria, SOCL)
Ana Otila Nutu (Romania, DPP)
Daniel Pop (Romania, POLS)
Jared Salter (USA, BUSI)
Ryosuke Shimazu (Japan, BUSI)
Maria Smozhenkova (Russian Federation, BUSI)
Mikheil Tushishvili (Georgia, ENVS)
Olga Zelinska (Ukraine, DPP)

Class of 2009
Paul Gorbow (Sweden, MATH)
Grigol Grigolava (Georgia, ECON)
Xenia Kramarenko (Ukraine, ECON)
Matej Kurian (Slovakia, POLS '09) 
Jana Jevtic (Bosnia and Herzegovina, IRES)
Naila Movsumzade (Azerbaijan, ECON)
Ildiko Rosembersky (USA/Hungary, IRES)
Elena Spirkina (Russian Federation, SOCL)

Class of 2010
Marko Jurjako (Croatia, PHIL)
Margarita Klochkova (Russian Federation, POLS)    
Zuzana Madarova (Slovakia, GENS)
Katarina Poliakova (Slovakia, LEGS)    
Ilona Bea Polyak (USA/Hungary, BUSI)
Diana Sabluk (Ukraine, IRES)
Blagoy Stamenov (Bulgaria, IRES)

Class of 2011
Radu Atanasiu (Romania, BUSI)
Zsolt Bobis (Hungary, LEGS)
Katalin Dobias (Hungary, LEGS)
Daniel Glasscock (USA, MATH)
Ilqar Ismayilov (Azerbaijan, ECON)
Alena Karaliova (Belarus, LEGS)
Rashad Mehbaliyev (Azerbaijan, ECON)
Sneha Narayan (India, SOCL)
Artem Shostak (Ukraine, ECON)
Martin Sik (Czech Republic, DPP)
Austeja Trinkunaite (Lithuania, POLS)    
Hong Zgang (China, ENVS)

Class of 2012
Claudia-Monica Alexandru (Romania, IRES)
Victoria Apostol (Romania, POLS & LEGS '14)
Ria Bilic (Croatia, POLS)
Brian Fabo (Slovakia, POLS)
Marek Follrich (Slovakia, LEGS)    
Igor Gavric (BIH, DPP)
Tamas Gyorgy (Hungary, POLS)
Shota Gvaramadze (Georgia, ECON)
Ioanna Kosmidou (Greece, LEGS)
Katarina Kraljic (Croatia, HIME)
Anna Mychka (Ukraine, LEGS)
Olia Watt (Georgia, BUSI)

Class of 2013
Nurbek Ashirov (Kyrgyzstan, BUSI)
Luis Cano (Venezuela, LEGS & SPP '15)
Elias Carranza (Costa Rica, ENVS)
Ksenia Dyachkova (Russian Federation, ENVS)
Jasmina Dzaferovic Suljovic (BIH, LEGS)
Tamas Kubassek (Hungary, LEGS)
Katarina Medlova (Slovakia, LEGS)
Yazmin Morlet Corti (Mexico, POLS)
Tomas Sivak (Slovakia, ECON)
Vajk Szecsi (Hungary, MATH)
Alex Quintus (Hungary, BUSI)
Ashley Quisol (USA, DPP)
Timea Viragh (Hungary, DPP)
Allan Vissor (Estonia, IRES)
Alexander Zimin (Russian Federation, MATH)

Class of 2014
Anastasiia Burau (Ukraine, LEGS)
Branislav Jesensky (Slovakia, IRES)
Mate Kovacs (Hungary, MATH)
Albert Memeti (Macedonia, ECON)
Miljan Mimic (Serbia, LEGS)
Benedict Omare (Kenya, ENVS)
Aaron Perry (USA, ENVS)
Samantha Szabo (USA, ECON)
Iva Todorova (Bulgaria, ECON)
Tamas Veghely (Hungary, BUSI)
Nicholas Wallace (UK, DPP)

Class of 2015
Meri Baghdasaryan (Armenia, LEGS)
Simone Baldi (Italy, BUSI)
Nikola Burazer (Serbia, NATI)
Kirill Bryanov (Russian Federation, POLS)
Dursunjelmal Halimova (Turkmenstan, SPP)
Marton Lukacs (Hungary, ECON)
Denis Nagovitcyn (Russian Federation, MATH)
Graham Patterson (USA, SPP)
Krisztina Perlaky-Toth (Hungary, ECON)
Orhideja Skale-Druzak (Croatia, LEGS)
Andrija Visic (Croatia, SPP)

Class of 2016
Tamer Badawi (Egypt, IR)
Gergo Batiz (Hungary, ECON)
Meiko Boynton (USA, SPP)
Margerita Cherkasheninova (Kazakhstan, LEGS)
Aditi Dikey (India, GENS)
Arman Gharibyan (Armenia, LEGS)
Thi Huong Giang Vu (Vietnam, SPP)
Krisztian Komandi (Hungary, ECON)
Biljana Lalic (Croatia, NATI)
Sophio Mchedlishvili (Georgia, NATI)
Janos Meszaros (Hungary, BUSI)    
Sara Pendjer (Serbia, LEGS)
Jessica Preston (USA, IRES)
Yana Ropaieva (Ukraine, SPP)

Giorgi Sulkhanishvili (Georgia, LEGS)

Class of 2017
Mark Minh Bui (Vietnam, SPP)
Esther Mary Calvo (Philippines, POLS)
Ivana Durovic (Serbia, ECON)
Rados Keravica (Serbia, LEGS)
Jiangnan Yu (China, ENVS)

Class of 2018
Milica Nesic (Serbia, LEGS)

Friends
Zoltan Buzady (Hungary)
Tünde Koczka (Hungary)